63-годишен мъж се оплаква от трудно преглъщане от година и изведнъж от устата му излиза дълга формация. В миналото е лекуван за неходжкинов лимфом, включително с лъчетерапия в областта на гръдния кош. Образното изследване (КТ) показва голяма полиповидна формация, произхождаща от хранопровода (снимка отдолу в коментар). Поради риск от запушване на дихателните пътища пациентът е интубиран. На следващия ден УНГ екип отстранява полипа, който е с размери 12 х 4.5 х 3.7 cm (снимка отдолу). Хистологичното изследване демонстрира многослоен плосък епител с изразени възпалителни промени. Подлежащата субмукоза е съставена от адипоцити и пръснати атипични стромални клетки. Допълнително изследване (FISH) показва MDM2 онкогенна експресия. Окончателната диагноза е високо диференциран липосарком на хранопровода.
Гастроскопия след един месец не открива остатъчен тумор в хранопровода. Взето е решение за проследяване с контролна компютърна томография веднъж годишно и гастроскопия на всеки 6 месеца. Липосаркомът на хранопровода е рядък тумор. Връзката му с предходна лъчетерапия в областта е спекулативна. Диагнозата се поставя чрез хистологични и молекулярни изследвания.
Източник: Lee M, Sadeghi S, Mathiasen RA, Dysphagia and Regurgitated Mass, ClinicalGastroenterology and Hepatology (2024)