51-годишен японец отива в медицински център за скринингова гастроскопия. Той няма никакви заболявания, нито оплаквания. В хранопровода се откриват множество жълтеникави, леко надигнати формации с размер до 3 mm (снимка 1). Всяка от тях има една или две бели протрузии на повърхността. Открива се и друга, видимо различна формация с жълтеникави гранулирани петна (снимка 2). Взети са биопсии от двата вида формации. Лабораторните изследвания през същия ден показват нормални стойности на холестерол и триглицериди.
Какви са тези формации?
Хистологичното изследване на първия вид формации показва зрели мастни жлези в ламина проприя. Диагнозата е ектопични мастни жлези в хранопровода. Хистологичното изследване на втората формация описва „пенести“ клетки, запълващи интраепителните папили. Пенестите клетки са силно положителни при оцветяване за CD68, което поставя диагнозата ксантом на хранопровода. Ксантомът е доброкачествено състояние, дължащо се на натрупване на „пенести“ макрофаги (или хистиоцити), съдържащи липиди.
Диференциалната диагноза на показаните находки се прави с кандидоза, гликогенова акантоза и плоскоклетъчна хиперплазия. При ендоскопското изследване ектопичните мастни жлези могат да се разпознаят по характерните бели протрузии (една или две) на повърхността, които представляват каналчетата на жлезата. Ксантомите може да се видят като множествени жълтеникави грануларни петна. И двете формации са доброкачествени, съответно те не причиняват оплаквания.
Струва си да отбележа и че в Япония се провежда масов скрининг за карцином на стомаха, но в Европа и САЩ – не. Това се дължи на различната честота на заболяването – съответно много висока в далечния изток и значително по-ниска в западния свят. Скринингът е финансово и медицински оправдан в страните с висока честота. Обяснението най-вероятно е свързано с различните патогенни фактори на бактерията Helicobacter pylori (напр. CagA). Или казано по друг начин – европейските варианти на бактерията по-рядко водят до рак.
Източник: Hamada K, Yamasaki Y, Kubota JI, Okada H. Yellowish lesions in the oesophagus. Gut. 2019;68(1):39-158