[Видео отговор] Кой и кога трябва да има колоноскопия?
Здравейте,
Аз съм доктор Стефан Митев – асистент по гастроентерология.
Днес искам да направя кратък видео отговор на важния въпрос – Кой и кога трябва да има колоноскопия?
Да започваме…
Колоноскопията е изследване на дебелото черво, чрез което се откриват полипи, тумори и други заболявания на червото. За да бъде максимално полезна, колоноскопията трябва да се направи в точния момент, т.е. рано, когато заболяването е в начален етап.
Иначе смъртността може да бъде висока.
На първо място колоноскопия трябва да имат хора с коремни оплаквания, при които има т.нар. „алармиращи симптоми“.
Алармиращите симптоми се откриват и определят след преглед от гастроентеролог.
Такива алармиращи симптоми са:
- Анемия
- Данни за възпалителен процес
- Наличие на кръв в изпражненията
- Липса на апетит и загуба на тегло
- Начало на оплакванията след 50-годишна възраст
Тези алармиращи симптоми налагат незабавно уточняване чрез колоноскопия.
Забавянето може да бъде фатално, затова консултирайте се с вашия гастроентеролог за възможностите за извършване на това изследване.
Вероятно ще се изненадате, но и хора без никакви коремни оплаквания също трябва да имат колоноскопия в рамките на скрининг за рак на дебелото черво. Това се прави с цел ранно откриване на полипи в дебелото черво, които могат да доведат до рак.
Скрининговата колоноскопия се провежда при хора, които нямат никакви оплаквания.
Трябва да знаете, че тя се провежда в различно време в зависимост от това дали човекът има или няма фамилна обремененост за рак на дебелото черво. А това се определя от това дали има или няма кръвен роднина, който вече е развил това заболяване.
Ако вие нямате кръвен роднина с рак на дебелото черво, скринингова колоноскопия трябва да се проведе на 50-годишна възраст, отново почертвам, дори да нямате никакви оплаквания, защото ракът на дебелото черво дълго време протича напълно безсимптомно.
Първите оплаквания показват твърде напреднал процес.
Ако вие имате кръвен роднина, който вече е развил рак на дебелото черво, то при вас колоноскопия трябва да се извърши на 40-годишна възраст или 10 години преди появата на рака при вашия близък.
Това е важно, защото когато имате кръвен роднина с рак на дебелото черво, рискът за развитие на това заболяване при вас е повишен.
Да дадем пример.
Ако имате родител, който е развил рак на дебелото черво на 60-годишна възраст, то вие трябва да направите колоноскопия като скрининг на 40-годишна възраст.
Ако ракът при родителя е открит на 45-годишна възраст, то вие трябва да имате скринингова колоноскопия на 35-годишна възраст, т.е. 10 години преди откриването на рака при кръвния роднина.
Имайте предвид, че скрининговата програма във всички западни страни спасява човешки животи и намалява разходите за здравната система.
За съжаление, в България няма масова скринингова програма, при което ракът се открива късно и често е нелечим.
Консултирайте се с вашия гастроентеролог за възможностите за колоноскопия.
Повече за колоноскопията като метод на изследване може да научите тук.
Аз съм доктор Стефан Митев – асистент по гастроентерология.
Благодаря ви за вниманието и до нови срещи.