Откриването на кръв в изпражненията би уплашило абсолютно всеки
Случвало ли ви се е да посетите тоалетната и напълно неочаквано да забележите кръв в изпражненията?
Или по тоалетната хартия? Или в самата тоалетна чиния?
Ако сте имали този горчив опит, то вероятно много сте се изплашили.
През главата ви са минали хиляди мисли…
Дали не е най-страшното? Има ли опасност за живота? Какво да правя от тук нататък?
В тази статия ще намерите отговори на всички въпроси, свързани с кръв в изпражненията.
На какво се дължи кръвта в изпражненията?
Да започнем с това, че наличната кръв може да бъде няколко вида:
Нормално в изпражненията няма кръв.
Или казано по друг начин – наличието на кръв в изпражненията е признак на някаква болест, която засяга храносмилателната система.
Обикновено (но не винаги) наличието на ярка кръв се дължи на проблем в дебелото черво. Силните кръвоизливи от стомаха и дванадесетопръстника също могат да доведат до подобна находка в изпражненията.
Най-често кървенето от горната част на храносмилателната система (особено от стомаха) води до поява на черни и лъскави изпражнения. Лекарите използват термина мелена.
За съжаление, невинаги пациентите осъзнават, че тази промяна в изхожданията може да се дължи на кървене. Това забавя консултацията с лекар и може да се окаже причина за тежки усложнения.
Силата на кървенето също може да варира.
В едни случаи кръвта е под формата на отделни капки в тоалетната чиния или по хартията.
В други случаи кръвта изтича обилно и неконтролируемо през ануса и не спира от само себе си. Може да се наложи постъпване в болница по спешност. Загубата на голямо количество кръв води до спадане на кръвното налягане, учестяване на пулса и сърцебиене, главоболие и замаяност, понякога до пълна загуба на съзнание.
Как се открива причината за кървенето?
Голям брой изследвания могат да бъдат използвани за уточняване на състоянието. Решението за необходимите изследвания се взема от лекар в зависимост от особеностите на конкретния пациент. Най-често се прилагат:
Кои са най-важните причини за кръв в изпражненията?
1. Хемороиди
Хемороидите са разширени венозни съдове в областта на аналния канал.
Биват външни – разположени извън ануса и видими при оглед, и вътрешни – разположени в аналния канал – могат да се опипат при ректално туширане.
Хемороидите са много честа причина за видимо кървене – обикновено под формата на яркочервена кръв в тоалетната чиния или по тоалетната хартия.
Освен кървене, хемороидите могат да причинят и болка в аналната област, сърбеж, дискомфорт при сядане.
2. Дивертикули
Дивертикулите са джобовидни разширения на чревната стена, които са много често срещани след 60-годишна възраст.
Кървенето от дивертикули обикновено е обилно и безболезнено.
При тежки форми е необходимо извършване на колоноскопия за спиране на кървенето.
3. Ангиодисплазия
Ангиодисплазията (наричана още артерио-венозна малформация) е най-честото съдово нарушение на червата. Представлява дегенеративно разширение на съд в чревната стена и се среща по-често с напредване на възрастта.
Обикновено ангиодисплазията се развива в десните отдели на дебелото черво /цекум, възходящо черво/ и може да доведе до безболково кървене.
Голяма част от възрастните хора имат ангиодисплазии в червата, но никога няма да разберат за това поради безсимптомно протичане. Диагнозата се поставя чрез колоноскопия, а лечение е необходимо само при усложнения, водещи до хронично кървене.
4. Възпалителни заболявания на червата
Хроничните възпалителни заболявания на червата (язвен колит и значително по-рядко болестта на Крон) могат да доведат до диария с наличие на кръв в изпражненията.
Честотата на кървавите изхождания и количеството загубена кръв се използват за оценка тежестта на язвения колит. При тежко протичане през ануса изтича само кръв.
Лечението е насочено към подлежащото чревно възпалително заболяване.
5. Радиационен колит
Радиационният колит е възпаление на дебелото черво, причинено от йонизираща радиация. Възниква като усложнение след провеждане на лъчелечение в коремната област – най-често поради рак на простата при мъже или рак на шийката на матката при жени.
Кървенето е само част от симптомите на радиационен колит и може да има различна тежест. Честите епизоди на обилно кървене водят до анемия.
Прилагането на различни техники по време на колоноскопия може да ограничи и спре кървенето.
6. Кървене от горната част на храносмилателната система
Масивното кървене от хранопровод, стомах и дванадесетопръстник може да доведе до наличие на кръв в изпражненията, но по-често се наблюдава повръщане на кръв – медицинският термин за това е хематемеза.
Важни причини за обилно кървене са язва на стомаха или дванадестопръстника, както и варици (разширени вени) на хранопровода при лица с цироза.
Кървенето в тези случаи се спира чрез различни техники, прилагани по време на гастроскопия.
7. Полипи на дебелото черво
Аденоматозните и сератните полипи на дебелото черво са предшественици на рак.
Кървенето от полипи е рядко. Много по-често полипите протичат напълно безсимптомно и се откриват само при активното им търсене чрез колоноскопия.
Ранното откриване и отстраняване на полипите спира опасността от развитие на рак.
8. Рак на дебелото черво
Това е диагнозата, от която всеки се плаши.
Кървенето е рядък и късен симптом на рака.
Всяко наличие на кръв в изпражненията при лица над 50 години трябва да се приеме за дължащо се на рак до изключването на тумори чрез колоноскопия.
Груба грешка е кървенето да се отдаде на наличните хемороиди без извършване на допълнителна проверка.
Автор на статията: д-р Стефан Митев