55-годишна жена постъпва в болница след поглъщане на рибена кост. Гастроскопията открива, че костта се е забила в стената на горната част на хранопровода (снимка А). Преди да бъде отстранена, жената повръща и костта изчезва от образа.
Повторният оглед установява драскотина и ерозия на лигавицата с надигане на околната зона. Лекарите предполагат, че чуждото тяло може да е навлязло в дълбочина. Хипотезата се потвърждава чрез ехографско изследване (снимка В).
Проведена е ендоскопска субмукозна дисекция за изваждане. След повдигане на лигавицата с електронож е направен С-образен разрез. Чрез дисекция се достига до рибената кост и внимателно се отделя от околните тъкани. Накрая чуждото тяло е извадено чрез биопсична щипка (снимки C и D). За щастие, мускулният слой на стената изглежда незасегнат и рискът от късно кървене или перфорация остава нисък.
Поглъщането на чуждо тяло е често срещана спешна ситуация в гастроентерологията. Изключително рядко чуждите тела могат да навлязат в дълбочина на стената. В тези случаи субмукозната дисекция е безопасен и ефективен (макар и сложен за провеждане) метод за изваждане.
Източник: Ma Y, Kong L, Xing Y, Qiao Z. A disappeared fish bone [published online ahead of print, 2023 Jul 7]. Gastrointest Endosc. 2023;S0016-5107(23)02732-3.