Малките полипи на дебелото черво (<10 mm) трябва да бъдат отстранявани чрез техниката на „студена примка“ (cold snare). Това е препоръчаният и най-безопасен метод, при който се използва само механична енергия за „гилотиниране“ на полипа. Липсата на термална увреда в дълбочина на практика елиминира най-опасните усложнения на процедурата – тежко кървене и перфорация. Късното кървене и късната перфорация са характерни за „горещата примка“, където рязането става чрез електрически ток, а термалната енергия прониква в по-дълбоките слоеве на стената.
Ето кратко обяснение на процедурата:
Снимка А показва типичен аденоматозен полип, който трябва да се позиционира на около 6 часа на екрана. При снимка В примката е поставена около полипа. Забележете голямото отстояние на нормална тъкан, която също ще бъде отрязана, за да се избегне непълното отстраняване. Примката контролирано се затяга с натиск надолу до гилотиниране на полипа. Снимки С и D показват отрязания материал – аденомът е кръвонапълнен и видимо по-червен от нормалната околна нормална тъкан, която изглежда бледа като „ореол“ (halo). След изрязването дефектът в стената се промива с вода (снимки E и F) за по-добро визуализиране на ръбовете. Ако се забележи остатъчен полип, той трябва да се отстрани чрез нов разрез.
В огромният процент от случаите полипите в дебелото черво са малки, под 10 мм, следователно техниката на „студена примка“ е основната процедура, която гастроентерологът трябва да усвои и приложи. Изваденият материал позволява пълна оценка на хистологичните характеристики на полипа и улеснява работата на патолога поради липсата на изгаряне около ръбовете.
Правилното изпълнение на студената примка предпазва от развитието на рак.
Източник: Bourke MJ. Top tips for cold snare polypectomy (with video). Gastrointest Endosc. 2022 Jun;95(6):1226-1232.; Epub 2022 Jan 7. PMID: 35007545