Възрастна жена спира да се храни поради трудно преглъщане
87-годишна жена е откарана в спешно отделение поради трудно преглъщане на твърди храни и течности. Оплакванията са започнали преди около 2 години. В последните 2 месеца прогресивно са се влошили със загуба на 7 килограма телесно тегло поради почти пълно спиране на храненето. При прегледа артериалното налягане и пулсът са в нормални граници. Чуват се хрипове при преслушване на белите дробове. Рентгеновата снимка установява разширен медиастинум, но иначе нормални белодробни полета.
Каква е диагнозата?
Направена е и странична (латерална) рентгенова снимка, която потвърждава силно разширен и нагънат хранопровод. Описват се образни данни за задържани хранителни материи и изтъняване подобно на „човка на птица“ в долната част на хранопровода, насочващо за запушване. Гастроскопията открива силно извит хранопровод с множество хранителни остатъци (снимки отдолу в коментар), почти пълна липса на перисталтика и спастично свит долен сфинктер с нарушено отпускане. Стомахът изглежда нормален. Американските лекари поставят диагнозата ахалазия в краен стадий.
Ахалазия е добре известна причина за трудно преглъщане (дисфагия). Заболяването се характеризира с нарушено отпускане на долния сфинктер на хранопровода и липса на перисталтика поради нарушена функция на гладките мускули на хранопровода. Златният стандарт за поставяне на диагноза е манометрия, но гастроскопията е важна за изключване на механична (вторична) причина за запушване. Усложнения на ахалазията са задържане на хранителни материи с възпаление на хранопровода, аспирационна пневмония и повишен риск от плоскоклетъчен карцином на хранопровода. Рентгеновото изследване с контраст често демонстрира типичен образ с изтъняване подобно на „опашка на мишка“ или „човка на птица“. Ако не се проведе лечение, хранопроводът прогресивно се разширява и може да добие класически образ, известен като „сигмовиден хранопровод“ (наподобяващ сигмовидното дебело черво).
Източник: Salem G, Kastens DJ. A Rare Finding of a Common Presentation. Gastroenterology. 2020;159(6):e5-e6.