Клиничен случай – ануларен панкреас и чревна интусисцепция

16-годишна жена има епизодична коремна болка, гадене и повръщане в последните 3 години. Не са провеждани хирургични операции в миналото и отрича фамилна обремененост.

Поради повишение на амилазата (три пъти над горна граница на нормата) и компютърно томографски данни за интерстициални промени в панкреаса е поставена диагнозата остър рекурентен панкреатит. Пациентката постъпва в болница, където лабораторните резултати са в норма. Магнитно-резонансна томография открива уголемяване на панкреаса с разширение на панкреасния канал. За уточняване на причината е проведена ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP) със странна находка. В дванадестопръстника се установява стеснение и голяма субмукозна формация, подобна на киста (диаметър около 4 cm), която не е забелязана при предходните образни изследвания. След няколко секунди формацията започва да намалява и спонтанно изчезва, както е показано на снимките.

Каква е тази изчезваща формация и каква е основната диагноза?

Панкреатографията по време на ендоскопското изследване установява ануларен (подобен на пръстен) панкреасен канал. Поставен е стент. След няколко дни пациентката отново има коремна болка и е проведена нова компютърната томография. На нея се откива т.нар. „белег на мишената“, характерен за интусисцепция (телескопиране), при която част от червото навлиза в друга част, подобно на телескоп. Изчезването на интусисцепцията, заснето на видео, се обяснява с преминаването на интусисцепцията. Вижте снимки отдолу в кометнар.

Ануларният панкреас (Pancreas annulare) е рядко вродено състояние, което се характеризира с ектопична панкреасна тъкан, която изцяло или частично огражда (като пръстен) дванадесетопръстника. Това може да довде до нарушен дренаж на панкреасния сок през ануларния канал и рецидивиращи епизоди на панкреатит. При наличие на механична компресия от ануларния панкреас може да възникне нарушена чревна перисталтика, която да доведе до интусисцепция. Временната поява на интусисцепция обяснява защо причината за болката не е установена при предходни образни изследвания.

Предложено е оперативно лечение, което пациентката е отказала.

Изводът е, че странна, внезапно изчезваща формация може да се дължи на интусисцепция, чиято причина трябва да се търси.

Източник: He Z, Zhao S, Wang S, et alRare cause of recurrent acute pancreatitis: a double whammy from the pancreas and duodenumGut 2023;72:895-995. 

Снимка Е – ERCP установява ануларен (пръстеновиден) ход на панкерасния канал (стрелка)Снимка F – Стелката показва „белег на мишената“ поради интусисцепция на дуоденум в дуоденум

Абонирайте се за нашите статии...

Първата статия е:
"10 малко известни симптоми, зад които се крият тежки заболявания"
  • Кои 10 често пренебрегвани симптоми може да сe дължат на опасни заболявания?
  • С кое заболяване е свързан всеки симптом?
  • Какво да правим, ако забележим такъв симптом?
Веднага ще изпратим първата статия по електронната поща.
ИЗПРАТИ СТАТИЯТА!
close-link

Абонирайте се за нашите статии и промоции

Въведете своя E-mail за получаване на новини
Абонирам се
close-link

Търсене за...