Клиничен случай – чернодробна аденоматоза

48-годишна жена неволно се подхлъзва и е проведена компютърна томография, която неочаквано установява множество формации в черния дроб.

Пациентът няма оплаквания и прегледът е нормален. Индексът на телесната маса (ИТМ) е 23.9. Изключен е вирусен и автоимунен хепатит. Преди 7 години е отстранена матката (радикална хистеректомия) поради карцином на шийката в ранен стадий. Не е провеждана следоперативна адювантна терапия. Пациентката не пуши и не употребява орални контрацептиви.

Лабораторните резултати са нормални, включително чернодробните ензими ALT, AST, ALP; общ билирубин, туморни маркери СА 19-9 и AFP, пълна кръвна картина, електролити, серумна глюкоза, бъбречна фунцкия и коагулационни показатели.

Проведено е магнитно резонансно изследване с контраст, показано на снимката. Установяват се множество формации в черния дроб, най-голямата от които е с размер 28х20 mm в сегмент V. Формациите са хиперинтензни в Т2-секвенциите със силно артериално усилване, което се запазва и през порталната венозна фаза.

Каква е диагнозата и какво трябва да се направи?

Магнитният резонанс показва множество солидни чернодробни формации с хиперваскуларизация. Първоначално лекарите подозират мултифокална форма на хепатоцелуларен карцином. Но пациентът няма цироза, нито повишени туморни маркери. Поради операцията за карцином на шийката на матката в миналото в диференциалната диагноза влизат и чернодробни метастази. Други две потенциални диагнози са фокална нодуларна хиперплазия и чернодробна аденоматоза.

Случаят е обсъден от мултидисциплинарен екип и е решено, че диагнозата не може да се постави само въз основа на образните данни. Необходима е биопсия. Хистологичният резултат показва доброкачествени чернодробни клетки (хепатоцити), подредени като връв. Това изключва хепатоцелуларен карцином и метастази. Установена е умерена стеатоза (омазняване) и лобарно възпаление. Наличието на стеатоза и липсата на портални венули разграничава аденоматозата от фокална нодуларна хиперплазия. Окончателната диагноза е чернодробна аденоматоза.

Чернодробната аденоматоза се характеризира с наличие на над 10 аденоми в черния дроб. Описана е за първи път през 1985 г. от Flejou. Рисковите фактори за възникване са външен естроген или андрогени, затлъстяване и гликогеноза (болест с натрупване на гликоген в черния дроб). Пациентът не е използвал орални контрацептиви и стероиди.

Диагнозата чернодробна аденоматоза се основава най-вече на магнитно-резонансно изследване с контраст. Чернодробна биопсия е препоръчителна, когато образното изследване не е категорично. Мултифокалната форма на чернодробната аденоматоза е свързана с повишен риск от трансформация в карцином. Лекарите решават да проследяват състоянието на пациента на всеки 3 месеца чрез магнитно резонансно изследване и туморни маркери. След 2 години пациентът продължава да няма оплаквания, води нормален живот и няма прогресия в размерите на формациите, нито повишени стойности на туморните маркери.

Източник: Sha M, Tong Y, Cao J. „Malignant“ Liver Lesions in an Incidental But High-Risk Patient. Gastroenterology. 2023 Mar;164(3):e17-e19.

Абонирайте се за нашите статии...

Първата статия е:
"10 малко известни симптоми, зад които се крият тежки заболявания"
  • Кои 10 често пренебрегвани симптоми може да сe дължат на опасни заболявания?
  • С кое заболяване е свързан всеки симптом?
  • Какво да правим, ако забележим такъв симптом?
Веднага ще изпратим първата статия по електронната поща.
ИЗПРАТИ СТАТИЯТА!
close-link

Абонирайте се за нашите статии и промоции

Въведете своя E-mail за получаване на новини
Абонирам се
close-link

Търсене за...