18-годишен мъж постъпва в болница поради кървене и усещане за формация в ануса. Оплакванията са от 6 месеца, като първоначално са обяснявани с хемороиди. Прегледът е изцяло нормален. Ректалното туширане установява напипваща се формация в долната част на дебелото черво. Всички лабораторни изследвания са в нормални граници, с изключение на положителен резултат за бактерията Helicobacter pylori.
Проведена е колоноскопия, която открива множество груби и неравни надигания, с червена повърхност и жълто-бяло покритие. Те са разположени от аналния канал до 8 см навътре. Взети са биопсии и хистологичният резултат демонстрира удължени хиперпластично-изглеждащи жлези с надлежащ слой от възпалителен ексудат, съставен от слуз, фибрин и левкоцити.
Каква е диагнозата?
Хистологичното изследване е ключово за поставяне на диагноза „кап“ полипоза. Полипите са покрити с типичен фибринопурулентен ексудат, който като „шапка“ (на английски cap) покрива по-долните структури. Формациите са отстранени чрез ендоскопска мукозна резекция и оплакванията на пациента се подобряват значително.
Кап полипозата е рядко заболяване, което протича с възпалителни полипи на дебелото черво, покрити с „шапка“ от фибринопурулентен слой. Оплакванията може да включват диария и кървене от ректума. Причината за възникване не е известна, като са предложени хипотези, свързани с инфекция, исхемия на лигавицата, Т-клетъчно възпаление, механична стимулация и хронична травма при напъване. Препоръчват се контролни колоноскопии за мониториране на заболяването и евентуално ендоскопско лечение.
Източник: Cap Polyposis Wang, Xu et al. Digestive and Liver Disease