16-годишно момче постъпва в болница поради усещане, че нещо изпада от ануса по време на изхождане. Има и безболково кървене от около 6 месеца. При ректално туширане се напипват множество полипи. Проведена е колоноскопия, която открива голяма (2 cm) полипоидна формация с разязвена повърхност, разположена на границата между ануса и ректума (снимка отдолу в коментар).
Компютърната томография потвърждава асиметрично разположена зона в ректума, с контрастираща се задебелена стена. Не се откриват увеличени лимфни възли. Взети са биопсии и хистологичният резултат показва кисти, покрити с атрофичен дебелочревен муцинозен епител и голямо количество муцин в субмукозата. Няма белези за злокачественост. Туморният маркер СЕА е в референтни граници.
Каква е диагнозата?
Хистологичният резултат е типичен за рядкото заболяване colitis cystica profunda (буквално колит с дълбоки кисти).
Колит цистика профунда е доброкачествено заболяване, което най-често засяга ануса и ректума и е по-характерно за деца. Важно е да се познава, защото може да се обърка с полипи или злокачествени тумори и да се стигне до ненужно хирургично лечение.
Пациентът е лекуван с клизма с кортикостероид (хидрокортизон) и упражнения за тазовото дъно в продължение. Контролна колоноскопия след 3 месеца показва частично подобрение (снимка отдолу в коментар). Лечението е продължено за още един месец и нова контролна колоноскопия след 1 година вече е напълно нормална.
Източник: Ulcerated polypoidal lesion in rectum: Not always a malignancy Samanta, Arghya et al. Gastrointestinal Endoscopy