Клиничен случай – ксантогрануломатозен холецистит

72-годишен мъж е опериран поради рак на дебелото черво. Компютърната томография след година и половина неочаквано открива задебеление на стената на жлъчния мехур в областта на фундуса, подозрително за аденомиоматоза (снимка А). За проследяване е проведено контролно изследване след 6 месеца, което установява нарастване на промените с наличие на кистична формация (снимка В). Осъществено е ендоскопско ехографско изследване, при което измененията в жлъчния мехур са с размер 2х1 cm. Лигавицата и серозата са запазени, като се виждат множество хипер- и хипоехогенни зони в окръглената формация (снимка С отдолу в коментар). Няма разширение на жлъчния канал, нито уголемени лимфни възли в областта.

Прегледът установява мек и неболезнен корем. Биохимичните изследвания и туморните маркери, вкл. СА 19-9 са в нормални граници.

Каква може да е диагнозата?

Поради бързо нарастване на формацията е извършено лапароскопско отстраняване на жлъчния мехур (холецистектомия). Компютърната томография и ендоскопското ехографско изследване не могат да разграничат аденомиоматоза от аденом. Хистологичният резултат показва синус на Rokitansky-Aschoff и наличие на пенести хистиоцити, лимфоцити и многоядрени гигантски клетки, което поставя диагнозата ксантогрануломатозен холецистит.

Ксантогрануломатозният холецистит е рядко доброкачествено възпалително заболяване на жлъчния мехур. Лесно може да бъде объркан за карцином при образните изследвания. Понякога двете заболявания дори може да са налични едновременно. Затова операцията (холецистектомия) е единственото лечение за подозиран ксантогрануломатозен холецистит.

Ксантогрануломатозният холецистит се характеризира с натрупване на макрофаги, богати на липиди (пенести клетки), фиброзна тъкан и клетки на остро и хронично възпаление. Патогенезата може да е свързана с попадане на жлъчен сок в стената на мехура поради разкъсване на синус на Rokitansky-Aschoff или поради разязвяване на стената.

Източник: Kim HJ, Lee TH. A rapidly growing round mass in the gallbladder. Clin Endosc. 2023 Jan;56(1):132-134.

Абонирайте се за нашите статии...

Първата статия е:
"10 малко известни симптоми, зад които се крият тежки заболявания"
  • Кои 10 често пренебрегвани симптоми може да сe дължат на опасни заболявания?
  • С кое заболяване е свързан всеки симптом?
  • Какво да правим, ако забележим такъв симптом?
Веднага ще изпратим първата статия по електронната поща.
ИЗПРАТИ СТАТИЯТА!
close-link

Абонирайте се за нашите статии и промоции

Въведете своя E-mail за получаване на новини
Абонирам се
close-link

Търсене за...