Клиничен случай – левкоцитокластичен васкулит при болест на Крон

33-годишен мъж с болест на Крон развива кожен обрив и има болки в ставите. Той се лекува с биологичния anti-TNF медикамент инфликсимаб и скоро не е започвал нови лекарства. Преди три месеца, по време на сватбено тържество на открито е забелязал малки несърбящи червени петънца по подбедриците и лактите. През следващите две седмици обривът прогресира и се разпространява към бедрата. Пациентът се чувства отпаднал и има болки в тазобедрените стави, колената и ахилесовите сухожилия.

След посещение на спешно отделение получава рецепта за кортикостероид метилпреднизолон в ниска доза, но без особен ефект върху ставните болки и обрива. Имунологичните изследвания показват положителен резултат за анти-нуклеарни антитела ANA в титър 1:80 и отрицателни резултати за anti-dsDNA, anti-Smith, anti-Scl-70, anti-IFX. Антителата за лаймска болест са отрицателни. Показателите СУЕ, CRP, C3 и C4 са в нормални граници. Взета е кожна биопсия от зоната на обрива.

Каква е най-вероятната диагноза?

Това е левкоцитокластичен васкулит, причинен от употреба на anti-TNF медикамент (инфликсимаб).

Левкоцитокластичният васкулит е възпалителен процес на малките съдове и е вид хиперсензитивен васкулит. Нарича се левкоцитокластичен поради неутрофилна дегенерация. Тя се причинява от отлагане на имунни комплекси в капилярите и венулите на дермата, което води до увреда на съдовете, клетъчни инфилтрати и отделяне на цитокини. Обикновено протича с палпиращ се обрив (пурпура) – двустранно по долните крайници. Може да доведе и до системни прояви, като леко повишена телесна температура, болки в мускули и стави, заедно с отпадналост.

Лекарите прекратяват вливанията на инфликсимаб и започват лечение с друг биологичен медикамент с различен механизъм на действие (anti-IL23). Обривът и оплакванията постепенно изчезват и не се появяват отново при проследяване.

Случаят е интересен, тъй като кожни странични ефекти от лечението с инфликсимаб може да се появят дълго време след започване на медикамента, който до тогава е бил използван без проблеми. При описания пациент левкоцитокластичният васкулит се развива цели 13 години след началото на инфликсимаб.

Този случай не е писан от Chat GPT. Отне ми време и усилия да го представя тук. Ако е бил полезен и интересен, моля за палец нагоре.

Източник: A Rare Case of Leukocytoclastic Vasculitis Associated With Infliximab Wu, Angela et al. Gastro Hep Advances, Volume 2, Issue 3, 322 – 324

Абонирайте се за нашите статии...

Първата статия е:
"10 малко известни симптоми, зад които се крият тежки заболявания"
  • Кои 10 често пренебрегвани симптоми може да сe дължат на опасни заболявания?
  • С кое заболяване е свързан всеки симптом?
  • Какво да правим, ако забележим такъв симптом?
Веднага ще изпратим първата статия по електронната поща.
ИЗПРАТИ СТАТИЯТА!
close-link

Абонирайте се за нашите статии и промоции

Въведете своя E-mail за получаване на новини
Абонирам се
close-link

Търсене за...