Много хора имат оплаквания от болка в горната част на корема или подуване след нахранване с ранно засищане. Най-вероятно те вече са имали множество изследвания, които не са открили явна причина за симптомите. Тези хора най-вероятно имат честото заболяване функционална диспепсия, независимо дали са получили диагнозата или не. То е част от групата на нарушенията на оста мозък-черво (DGBI). У нас диагнозата функционална диспепсия масово не се поставя, защото не се познава. Съответно, пациентите обикалят от лекар на лекар и от се препращат от изследване на изследване без особена полза или перспектива.
Нов обзор, публикуван в престижното списание Expert review of gastroenterology and hepatology, разглежда най-добрите налични данни за лечение на функционална диспепсия. Нямаше да пиша публикацията, ако не забелязах интересна таблица, обобщаваща по интересен начин резултатите. Те са представени чрез важния показател NNT – Number Needed to Treat. Този показател ми е много присърце, защото един от първите ми клипове в социалните мрежи бе именно за него и се превърна в интернет сензация преди години. Вижте линк в коментарите. NNT показва колко хора трябва да бъдат лекувани с даден медикамент или метод, за да има СПЕЦИФИЧНА полза само за един от тях. В клипа е обяснено по-подробно, но колкото ПО-НИСКА е стойността на NNT, толкова по-добре.
NNT се изчислява, когато медикаментът или методът е сравнен спрямо плацебо в клинично проучване. За функционална диспепсия са определени следните стойности на NNT, като отново подчертавам, че по-ниската е по-добра:
Инхибитори на протонната помпа (NNT = 11)
H2-блокери (NNT = 7)
Прокинетици (NNT = 7)
Невромодулатори (NNT = 6)
NNT не може да бъде оценен за диети, антибиотици, пробиотици, peppermint oil, когнитивно поведенческа терапия и хипнотерапия. Вижте таблицата в коментарите.
Изводът е, че най-ефективната група медикаменти (невромодулатори) у нас се използва най-рядко, защото гастроентеролозите често не се чувстват комфортно да изписват тези медикаменти. Нямат „опит“ с тях, а у нас опитът е много важен, тъй като рядко се четат научно базирани данни. Американците препоръчват алгоритъм за стъпалообразно лечение, който у нас масово не се познава и не се спазва. Жалко, но факт.
Източник: Lacy BE, Chase RC, Cangemi DJ. The treatment of functional dyspepsia: present and future. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2023 Jan 1:1-12.
Линк към клипа, обясняващ в 9 минути какво е NNT и защо е важно да се познава: https://fibro.bg/zashto-povecheto-lekarstva-ne-pomagat/