Кратък урок по анатомия
В ректума (право черво) има полулунни гънки на стената, наречени клапи на Хюстън (Houston). Интересното е, че техният брой и подредба може да варира при хората. Дори има проучване с 400 пациенти от 1978 г. (!), което анализира характеристиките им.
Най-често клапите на Хюстън са три на брой (45.5%). По-рядко са две (32.5%) или четири (10.25%). Шестима пациенти (1.5%) нямат нито една клапа, а двама (0.5%) имат цели седем.
Когато клапите са три, най-честото им разположение е ляво-дясно-ляво (45.1%), следвано от дясно-ляво-дясно (30.2%) и друго (24.7%). Независимо от броя клапи, първата най-често е разположена вляво (52.3%).
В проучването са анализирани и средните разстояния от клапите до аналната линия, които са важни при хирургични операции или премахване на полипи. Средно първата клапа е на 7.9 cm от аналната линия, втората – на 9.4 cm, а третата – на 11.3 cm. Подробни таблици с измервания може да видите одолу.
Интересно е, че такъв детайл в изследването на дебелото черво има сериозни индивидуални вариации. Лекарите трябва да обръщат внимание дори на дребните неща при колоноскопия. Важно е, защото горната (проксимална) част на ректума е разположена интраперитонеално (покрита е от перитонеум), докато долната (дистална) е ретроперитонеално. Потенциална перфорация на червото от терапевтична манипулация ще крие различни рискове в двата случая. Анатомията трябва да се познава в детайли.


Източник: Abramson DJ. The valves of Houston in adults. Am J Surg. 1978 Sep;136(3):334-6.