51-годишен мъж е диагностициран с улцерозен колит и е лекуван първоначално с кортикостероид и сулфасалазин. След три месеца той отива на преглед поради тежък задух. Проведена е компютърна томография (снимка 1). По хирургичен път е взета клиновидна биопсия от белия дроб и хистологичният резултат е показан на снимка 2.
Каква е диагнозата?
Компютърната томография на гръдния кош показва дифузен панбронхиолит – рядка извънчревна проява на улцерозния колит. Диагнозата се потвърждава при хистологичното изследване, което демонстрира мононуклеарен бронхиолит и наличие на „пенести“ макрофаги в стените и лумена на бронхиолите.
Започнато е лечение с кортикостероид и пациентът има значително подобрение, но отново получава задух при намаляване на дозата, въпреки добавянето на азатиоприн и микофенолат. Преминава се към биологична терапия с устекинумаб (anti-IL 12/23), като медикаментът е избран заради желанието на пациента за подкожно приложение. След месец мъжът успешно спира кортикостероида и няма задух на фона на биологичната терапия. Контролна компютърна томография потвърждава липсата на панбронхиолит.
Белодробното засягане при възпалителните чревни заболявания е рядко. Патогенезата (механизмът на възникване на увреждането) е неясна. В научната литература са описани само няколко случая на дифузен панбронхиолит при пациенти с улцерозен колит. Това е първият клиничен случай с успешно лечение с устекинумаб.
Този случай не е писан от ChatGPT. Отне ми време и усилия да го представя тук. Ако е бил полезен и интересен, моля за палец нагоре.
Източник: Marmor, Meghan MD1; Berry, Gerald MD2; Raj, Rishi MD1. Diffuse Panbronchiolitis in a Patient With Ulcerative Colitis Treated With Ustekinumab. ACG Case Reports Journal 10(5):p e01062, May 2023. | DOI: 10.14309/crj.0000000000001062