18-годишен мъж без предишни и придружаващи заболявания отива в спешното отделение на нидерландска болница с оплаквания от повръщане, диария и повишена температура до 38.4 от два дни. Пулсът му е 110/минута. При прегледа се установява пожълтяване на склерите на двете очи (иктер) с кръвоизливи под конюнктивата. Пациентът има лека болезненост при палпация на корема, не се установява уголемяване на черния дроб и слезката. Лабораторните изследвания показват остра бъбречна увреда, повишение на чернодрбония ензим AST и висок общ билирубин. При допълнително разпитване пациентът съобщава, че преди около 3 седмици е паднал в канал с вода.
Каква може да е диагнозата, която обяснява находките от прегледа и лабораторните изследвания?
Краткият случай е публикуван в най-престижното медицинско списание – NEJM. Нидерландските лекари подозират тежка форма на бактериалното заболяване лептоспироза. Класическото протичане е с пожълтяване (иктер), бъбречна недостатъчност, кръвоизливи и излагане на вода с потенциално замърсяване с урина от гризачи. Започнато е емпирично лечение с венозен антибиотик (пеницилин). Допълнително диагностично изследване на нуклеинови киселини (NAAT) доказва бактерии от вида Leptospira icterohaemorrhagica. Антителата от клас IgM срещу Leptospira са силно полоителни с титър 1:320.
Пациентът е изписан след едноседмично лечение и при контролен преглед симптомите му изцяло са отшумяли. Изводът е да се пазите от замърсени водни обекти и да подозирате лептоспироза при характерната комбинация от симптоми.
Източник: Rijnink EC, Chandie Shaw PK. Subconjunctival Hemorrhage in Leptospirosis. N Engl J Med. 2022 Dec 29;387(26):e71