При 50-годишна жена се провежда скринингова колоноскопия. Пациентката е без коремни оплаквания, епизодично има болка в кръста. В ректума се открива полипоидна формация с размер около 18 mm. Тя е гранулирана и с множество дялове (снимка 1 отдолу в коментар). Основата ѝ е твърда и не позволява повдигане чрез инжектиране на физиологичен разтвор. Взетите биопсии показват дебелочревна лигавица с множество лимфоидни агрегати и хиперпластични промени, но без белези на аденоматозен полип.
Поради атипичния вид на формацията след 7 месеца (!) е проведена нова колоноскопия (снимка 2 отдолу). Формацията този път е изрязана и хистологичният резултат неочаквано показва ендометриоза. Оцветяванията за естрогенов рецептор, CD10 и PAX8 са положителни, което потвърждава диагнозата. Пациентката досега не е никакви оплаквания, които могат да се свържат с ендометриоза, нито коремни, нито гинекологични.
Не е ясно дали описаният случай представлява поява на ендометриоза при жена в менопауза или формацията е съществувала и през репродуктивните ѝ години, но без да причини симптоми. Загубата на естрогенова стимулация при менопаузата вероятно е спряла нарастването на формацията. Жената не е с наднормено тегло и не приема хормонална терапия, които са два потенциални рискови фактора.
Случаят е уникален, защото представя случайно открита ендометриоза в правото черво по време на скринингова коллоноскопия при напълно безсимптомен пациент в менопауза.
Източник: Engman S, Puello F, Labowitz DA, Ha Lan TT. A Variation on a Rare Diagnosis: Rectosigmoid Endometriosis. ACG Case Rep J. 2023 Aug 11;10(8):e01120.