78-годишен мъж постъпва в болница поради желязодефицитна анемия, лесна уморяемост и недостиг на въздух. Хемоглобинът е спаднал от 129 до 80 за шест месеца. Пациентът има коронарна артериална болест и инфекция с бактерията Helicobacter Pylori.
Гастроскопията открива леко възпаление в хрaнопровода, малка стомашна язва с чисто дъно и гастрит. Биопсиите от язвата са положителни за бактерията H. pylori. Колоноскопията установява полип на широка основа с размер 8 мм в сляпото черво (цекум) и множество големи, извити съдови структури в ректума (Снимка 1 и 2).
Магнитно-резонансната томография показа разширени структури около ректума, с общ размер 10 cm (снимка 3).
Каква е диагнозата?
Разширените съдови структури в ректума са флебектазии – разширени вени с нормална ендотелна обвивка, които се намират в подлигавичния слой. При ендоскопски изследвания изглеждат като многобройни тъмни, синкаво-червени структури с диаметър от няколко милиметра до няколко сантиметра.
Анемията на пациента може да е многофакторна и да е причинена от 1) стомашната язва с хронична окултна загуба на кръв, 2) инфекцията с H. Pylori и 3) ректалните флебектазии. Бактерията H. Pylori е унищожена с четворна бисмут-базирана терапия. Пациентът приема и железен препарат през устата. След 3 месеца хемоглобинът е възстановен до изходните стойности.
Чревните флебектазии обикновено се лекуват консервативно (медикаментозно). Ако има значително или продължаващо
кървене, може да се приложи октреотид. Понякога е необходима ендоскопска склеротерапия за овладяване на кървенето. До хирургичната интервенция се прибягва, ако консервативното или ендоскопското лечение е недостатъчно.
Източник: Rectal Phlebectasia: A rare cause of Gastrointestinal bleeding Rastogi, Vaibhav et al. Gastrointestinal Endoscopy