Клиничен случай – грануларноклетъчен тумор (на Абрикосов)

Това е може би най-големият ми диагностичен успех. По време на гастроскопия в хранопровода се установява неочаквана формация с размер около 15 мм. Пациентът няма оплаквания, свързани с преглъщането, няма анемия и няма фамилна обремененост за онкологични заболявания.

Формацията е твърда при допир с биопсичната щипка и не показва симтома на „възглавницата“. Каква е най-вероятната диагноза, какво ще покаже хистологичният резултат от взетата биопсия и каква е прогнозата?

Това е характерен ендоскопски образ на грануларноклетъчен тумор, наричан понякога тумор на Абрикосов. Бях виждал нещо подобно в някой от записите на лекции от чуждестранни конгреси. Типичните белези са жлътеникав цвят, относително непроменена надлежаща лигавица, без ерозии и разязвяване. При допир консистенцията е твърда за разлика от липома, при който е налице симптом на възглавницата от меката повърхност. Грануларноклетъчният тумор е доброкачествен, но в около 5% от случаите може да има злокачествена трансформация. Той трябва да се отстрани ендоскопски. Често се открива случайно, без никакви оплаквания.

Хистологичният резултат потвърди началната ендоскопска диагноза – грануларноклетъчен тумор.

Абонирайте се за нашите статии...

Първата статия е:
"10 малко известни симптоми, зад които се крият тежки заболявания"
  • Кои 10 често пренебрегвани симптоми може да сe дължат на опасни заболявания?
  • С кое заболяване е свързан всеки симптом?
  • Какво да правим, ако забележим такъв симптом?
Веднага ще изпратим първата статия по електронната поща.
ИЗПРАТИ СТАТИЯТА!
close-link

Абонирайте се за нашите статии и промоции

Въведете своя E-mail за получаване на новини
Абонирам се
close-link

Търсене за...