66-годишна жена постъпва в болница поради водниста диария и коремна болка от 6 седмици. Тя приема напроксен с омепразол поради епизодична болка в коляното, но иначе няма други сериозни заболявания. Прегледът е напълно нормален. Лабораторните изследвания показват повишени възпалителни маркери CRP 95 и левкоцити 11.8. Останалите кръвни изследвания са в референтни граници. Фекалните тестове за инфекция, вкл. Clostridioides difficile са отрицателни. Рентгенография на корема установява леко задебеление на лявата част на дебелото черво. Фекалният калпротектин е силно повишен 3620 (норма < 20).
Проведена е колоноскопия, която открива възпаление с многобройни псевдомембрани, наподобяващи инфекция с C. difficile (псевдомембранозен колит). Нови микробиологични изследвания за бактерията обаче отново са отрицателни. Биопсиите от дебелото черво демонстрират нормална структура на криптите и псевдомембрани на повърхността на лигавицата. Установяват се повишен брой възпалителни клетки в ламина проприя и задебелен колагенов слой под епитела.
Каква е диагнозата?
Хистологичният резултат поставя диагнозата псевдомембранозен колагенозен колит – рядък вариант на микроскопски (колагенозен) колит.
Псевдомембраните в дебелото черво се формират от възпалителни клетки и фибринозен ексудат на повърхността на лигавицата. Най-често се срещат при инфекция с C. difficile или чревна исхемия. Описани са и редки неинфекциозни причини, каквато е и при този пациент. Досега са докладвани само 15 клинични серии/случаи на псевдомембранозен колагенозен колит. Най-голямата серия е само с 10 пациента.
Обикновено при микроскопски колит лигавицата по време на ендоскопия изглежда нормално, но при 20% от случаите може да се наблюдават възпалителни изменения. Микроскопският колит е асоцииран с употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (напроксен в случая), а също и със статини, инхибитори на протонната помпа и антидепресанти.
Микроскопският колит отговаря добре на лечение със стероиди и спиране на провокиращия медикамент. В случая жената е лекувана с будезонид 9мг/ден и е посъветвана да избягва нестероидни противовъзпалителни лекарства. На контролен преглед след три месеца тя вече няма оплаквания, а фекалният калпротектин е в нормални граници.
Източник: Bartalucci G, Parham D, Felwick RCase of diarrhoeaFrontline Gastroenterology